Satellitkontor - så funkar det!

Vid två tillfällen har Adopticum besökt Arjeplog och tillsammans med Argentis öppnat upp Satellitkontor. Det innebär att Adopticum etablerar tillfälliga kontor på olika orter runt om i Norrbotten och Västerbotten.
Satellitkontoren är en del av OPTIK-projektet och arrangeras tillsammans med näringslivskontoren, kommunerna och andra lokala parter. Maria Strand vVD på Adopticum och projektledare i OPTIK berättar:
- För oss är det viktigt att OPTIK är ett projekt som är till för företag i hela regionen, därför har vi valt att öppna upp Satellitkontor för att möta företagen där de arbetar och verkar.
- Vi vill skapa en möjlighet att ses på plats – något som kan vara till stor nytta för exempelvis småföretagare som har fullt upp med den egna verksamheten.
Lotta Lestander, VD på Argentis näringslivsbolag i Arjeplog berättar mer om vad hon tänkte när hon fick frågan om att arrangera ett Satellitkontor:
- Min första tanke var att det är ett spännande koncept, och att det är kopplat till optik och optisk mätning ett teknikområde som är nytt för oss. Så intressant att få veta mer om detta område, hur kan det stötta våra företagare?
- I Arjeplog finns många fantastiska småföretagare, ofta kallade soloföretagare och ibland kan det vara viktigare att få kännedom om vad man inte ska göra – för att sedan kunna välja rätt.
- Genom att få föra ihop Adopticum och OPTIK, som är duktiga på såväl teknik som själva mötet och är genuint intresserad av att kunna stötta en företagares verksamhet byggs förtroende, och företagen får känna sig stolt över det de gör kändes därför väldigt rätt.
Optisk mätning – är det något som kan skapa värde före Arjeplogs företagare?
- Absolut, vi har gjort flera företagsbesök tillsammans med Adopticum och ser att på princip alla företag vi besökt finns det möjlighet att använda optisk mätning. Ett exempel är Kents Allmek i Arjeplog som kommit vidare i kontakten och fått konkret stöd av projektet, vilket känns jättebra.
- Att träffas fysiskt och se varandra, lokaler, vilka förutsättningar som finns ger en helt annan förståelse. Det sänker trösklarna både för oss och våra företag då det är lättare att knyta kontakt och att få till bra samtal när de är på plats, säger Lotta Lestander och lägger till:
- Att projektet handlar om ökad innovationsförmåga är positivt. Något som kan kombineras både med business as usual men också att man tänker på helt nya sätt i samråd med Adopticum under OPTIK-projektet.
- Eftersom Adopticum och OPTIK varit på plats två gånger kunde vi synka andra besöket lite mer, även om det första besöket gav en hel del spännande diskussioner och möten. Vi pratar inte bara optisk mätning utan även affärsutveckling i stort. Det har varit suveränt att ha dem här! Vi skulle gärna se denna typ av upplägg fler gånger - regionala projekt kan ge stor lokal nytta.
Maria Strand vVD och projektledare på Adopticum och OPTIK är väldigt nöjd med etableringen av Satellitkontor – och inte minst med det fina välkomnade man möttes av i Arjeplog:
- Vi har fått fantastiskt fint mottagande av Lotta och hennes kollegor på Argentis. Vi ser fram emot att komma tillbaka till dem och Arjeplog för vårt nästa Satellitkontor!
Läs mer om projektet tillsammans med Kens Allmek här.